Doğal Gıda Yalanları

Doğal Gıda Endüstrisinin 6 Büyük Yalanı

Doğal gıda yalanları gün geçmiyor ki bizlerin karşısına farklı şekillerde çıkmasın. Ürünlerin üzerine yazılan bir sürü terim veya yapıştırılan etiket genel olarak o ürünü daha sağlıklıymış gibi göstermeyi amaçlıyor. Gıda Endüstrisinde birçok belirsiz ve anlaşılmaz ifadeler bulunuyor ve çok azı sizleri zararlı içeriğe sahip bir ürün satın almaktan koruyabiliyor. Büyük şirketlerin tek amacı ürünlerini satmak olduğundan; ekonomik sistemin bir sonucu olarak etik, kârlılıktan daha sonra geliyor.

1- Tamamen Doğal

“Tamamen doğal” etiketi kelimelerin anlattığı kadar doğal olmayabilir. Maalesef ki Doğal gıda yalanları içerisinde en yaygın olanı. Amerika’daki Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), “doğal” terimini henüz tam olarak tanımlayabilmiş değil ve kullanılan bu terim oldukça yoruma açık görünüyor. Üzerinde “doğal” yazan bir yiyecek, içerisinde koruyucu madde bulundurabilir veya mısır şurubu içeriyor olabilir. “Doğal” terimi ile bu gıdalarda anlatılmak istenen şey aslında, yiyecek içerisinde herhangi bir sentetik katkı maddesi olmadığıdır. Etiketlerinde veya ambalajlarında “tamamen doğal” ibaresi gördüğünüz gıdalar aslında o kadar da doğal değiller.

2- Zenginleştirilmiş İçerik

Çok popüler ifadelerden biri de “mineral ve vitamin açısından zenginleştirilmiş”tir. Bir çok atıştırmalık üründe bu ifadeye rastlamanız mümkün. Sağlıklı olduğuna inanmamızı sağlayan doğal gıda yalanlarından bir başkasıdır. Zenginleştirme denen sürecin hala sorgulanan bir işlem, eklenen mineral ve vitaminler belli koşullarda sentetik olarak üretiliyor ve muhteviyatlarında doğal olmayan ve sağlığımıza tehdit olabilecek katkılar bulunduruyorlar. Örneğin bu süreçte en çok kullanılan katkı maddelerinden biri amonyaktır.

3- Çiftlik Balığı

Çiftlikte yetişmiş balık tabiri iyi bir seçim gibi gözükebilir. Böyle bir seçim yaparak çevreye saygılı bir tüketici olduğunuzu bile hissedebilirsiniz. Ancak bu şekilde büyütülen balıklar büyük havuzlarda antibiyotikler alarak beslenmiş, böcek ilacına maruz kalmışlardır. Kısacası doğal gıdadan bir kez daha oldukça uzaklaşmış bulunmaktayız; bu balıkları alıp yemeniz, onların tükettiği her şeyi de bünyenize almanız anlamına gelmektedir.

4- Özgürce Dolaşan Tavuk

Bazı tavuk veya yumurta gibi tavuk ürünlerinde yeni yeni popüler olan ifadelerden biri de bahsi geçen tavuğun veya bahsi geçen yumurtayı üreten tavuğun doğal ortamda özgürce dolaştığı ve yemlendiği ifadesidir. Bugün herhangi bir markete girip bu tarz ifadelere sahip yumurta görmemeniz neredeyse olanaksızdır. Bunlar genellikle organik yumurta adı altında satılırlar. Ancak bu ifadenin daha açıkça detaylandırılmış halini yazan bir ürün bulamazsınız. Yani bu hayvancıkların ne miktarda, ne kadar sürede ve hangi kalitede doğal ortama salındıklarına ait bir detay yoktur. Çünkü herhangi bir kuruluş tarafından, bu ifadeyi karşılayacak hiçbir kriter belirlenmemiştir. Günde sadece 5 dakika bu şekilde yemlenmelerini sağlamak, ifadeyi ambalajın üzerine yazmaya yeterlidir.

5- Tazeliği Korunmuş Gıdalar

Çok popüler ifadelerden biri de hemen her paketlenmiş ya da konserve yiyecekte görebileceğiniz “tazeliği korunmuş” ifadesidir. Aslında bununla anlatılmak istenen, yiyeceğin ömrünü kısaltan küfü engellemek için farklı koruyucu maddelerin yiyeceğe eklenmiş olmasıdır. Bu şekilde ilave edilen doğal olmayan katkı maddeleri sayede yiyecek yine doğal olmayan uzun bir süre boyunca taze kalmaktadır. Bu koruyucu maddelerin insan hücrelerini bozup kansere yol açabileceği kanıtlanmıştır.

Diğer yazılarımız için: https://kadinlarinelinden.com/blog/

Kaynak: https://onedio.com/haber/dev-sirketlerin-dogal-gida-yalanlari-393035

Leave a Comment

Your email address will not be published.

0

TOP

X