Kadın Kooperatiflerinin Gücü

Kadın Kooperatiflerinin Sayısı Artıyor

Türkiye’de 2000’li yılların başından bu yana giderek artış gösteren kadın kooperatiflerinin, geleceğimize emin ve sağlam adımlarla ilerlememize katkısı devam ediyor. Aynı zamanda ülkenin sosyal kalkınmasına getirdiği çözümlerle önemli rollerin sahibi oluyor. Hedefleri ekonomik yapılarının güçlenmesi olan kadınlar, birlikten kuvvet doğar sözünü ilke edinip ihtiyaçları doğrultusunda birlikte hareket ediyorlar.

Anadolu kadınlarının genel olarak bireysel ve toplum içindeki gelişimi, şehirlerde yaşayan kadınlarınki kadar olmadığı düşünülse de kendinden emin olan kadın kooperatiflerindeki üretici kadınların adımları birçok hemcinsine örnek olmakla birlikte cinsiyet eşitsizliğine de dur diyor. Kadınlar arasında pozitif bir ayaklanma olarak nitelendirilen bu kooperatifler kadınların el becerilerini veya mesleklerini bu amaç için sergilemeleriyle rol model olmalarını hedefliyor.

Anadolu’da yaşayan kadınların birlik olup kooperatif kurmaya teşvik eden en büyük faktör, hiç kuşkusuz kadınların kendilerini ispatlama ve kendi ayakları üstünde durup kazanç sağlamayı istemeleri. Türkiye’deki her 3 kadından yalnızca 1’i çalışma hayatı içerisinde kendine yön bulmayı başarırken; bugün sayıları hızla artan kadın kooperatiflerinin en önemli amacı, daha fazla kadının bireysel farkındalığa erişip dayanışma içinde ekonomik özgürlüklerini ellerine alıp çalışan kadın sayısını artırmayı sağlamaktır.

Kadınların Ekonomik Hayattaki Yeri 

Kadınları, ekonomik hayatın dışında tutan ülkelerin geride kalmaya mahkum olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Türkiye’de ekonomik, toplumsal hayata atılmak isteyen kadınlara destek verilmesi ve bu konuda farkındalık kazandırılması son yıllarda giderek önem kazanmaktadır. Anadolu kadınlarının kooperatif kurarak ekonomiye atılması son on yılda tam üç katına çıkmayı başarmıştır. Bu hızlı yükselişi sağlayan etkenler arasında kadın haklarına ve kadınlara kooperatif kurma teşviklerine yönelik atılımların giderek gelişmesi ve artması bulunmakta. Özellik Kedv, Kagider, özel şirketler ve bazı kalkınma ajansları kadın kooperatiflerin gelişmesi ve kurumsallaşması için maddi destek ve danışmanlık vermektedir. Bununla birlikte kadınların el emeklerini pazarlama ve değerlendirme açısından örgütlenmeye gereksinim duymaları da arttı. Ekonomik, toplumsal ve bireysel birçok konuda kadını geliştirmeyi amaç edinmiş kooperatiflere gün geçtikçe ilgi ve talep artıyor. Bu durum da kadınların ekonomik hayatta önemli bir yer edinmesine ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Geleceği aydın olan kadınlar, yapmaları gerekenin kendilerine inanmak ve amaçları doğrultusunda gereken uygulamalara başlamak olduğunu asla unutmuyorlar.

Diğer yazılarımız için: https://kadinlarinelinden.com/blog/

Leave a Comment

Your email address will not be published.

0

TOP

X